Akdeniz Foku Hakkında

DIŞ GÖRÜNÜŞÜ(MORFOLOJİSİ)

Boyu 2-3 m.

Agirligi 200-300 kg.

Erginlerin vücudunu 0.5 cm. kisa ve sert killar kaplar.Vücudun her iki yaninda ön yüzgeçleri (ön üyeler) ve arkada ise iki parça halinde arka yüzgeçleri (arka üyeler) yer alir.Su üstünde görüldügünde en belirgin özellikleri iri kafalari, uzun biyiklari ve kömür gibi siyah gözleridir.Ergin disi ile erkekler arasinda belirgin bir boy ve kilo farki yoktur ancak karakteristik renk ayrimlari mevcuttur.Karada yatarken vücudun iriligi ve tombul görünümü göze çarpar.

Erkek :

Siyaha yakin koyu kahverengindedir.Karin bölgesinde belirgin bir beyaz leke vardir.

erkek

Dişi :

Açik kahverengi veya gri tonlardadir.Karin altlari da boyundan kuyruga kadar sirta göre daha açik hatta beyaza yakin renktedir.Ayrica üstte bel bölgesinde çiftlesme sirasinda erkeklerin neden oldugu tirnak izleri bulunur.

 disi

Genç :

Yaklaşık iki aylıkken tüy değiştirmeye baslar. Bir-iki ay içinde uzun siyah kılların yerini kısa ve parlak gri kıllar alır.

 Yavru :

Doğduğunda boyu yaklaşık 80-90 cm. ağırlığı yaklaşık 20 kg.dir. Karın bölgesinde biraz bir beyaz leke vardır.Tüm vücudu havlu gibi 1-1.5 cm. uzunluğunda parlak siyah kıllarla kaplıdır.

 yavru

Beslenmesi ve Fizyolojisi

Etobur bir canlıdır,Besinini dalarak su altında yakaladığı balıklar, ahtapot ve ıstakoz gibi canlılar oluşturur. Akdeniz fokları memeli ve akciğerleri canlılardır. Akdeniz foku genelde 5-10 dakikalık dalışlar yapar ve nefes almak üzere tekrar yüzeye çıkar. Akdeniz foku diğer yüzgeç ayaklılara göre bir sığ su dalıcısı olarak tanınır.Bilinen en derin dalışları 100 m.’yi geçmez.

Davranis ve Üreme

Diger yüzgeçayaklilara göre daha az sosyal bir canlidir.Dogu Akdeniz bireyleri genelde tek tek dolasirlar ve nadiren birlikte görülürler.Davranislari hakkinda da tam bilgi mevcut degildir.Akdeniz foklarinin bazi dönemlerde bir araya geldigi ve sonra tekrar dagildiklari konusunda varsayimlar mevcuttur.

Ergin erkek bireyler genelde bir bölge belirler ve yaşantısını burada sürdürürler.Disiler erkege göre daha gezgin olmakla birlikte, yavrulama döneminde üreme magarasi ve civarini terk etmezler.Genç fok bireyleri ise yetisme dönemlerinde uzak bölgelere gidebilirler.Disi Akdeniz foklarinin çiftlesmek için uzun mesafeler katederek erkek foklarin yanina geldigi ve daha sonra erkegin bölgesinden ayrildigi tahmin edilmektedir

 dav1

Dogum, insanlarin ugramadigi (veya ulasamadigi) ve içinde hava olan bir kiyi magarasinin en ucunda, dalgalarin kolay ulasamayacagi bir çakil plaj veya kayalik platform üzerinde olur.

Anne, yavruyu yaklasik 4 ay boyunca kendi sütü ile magara içinde karada emzirir.Akdeniz foku, yavrusunu dogurmak ve büyütmek için mutlaka karaya (ve özellikle kiyi magaralarina) muhtaçtir.

 dav2