Batık Araştırmaları Grubu

 

bagv2

Batık Araştırmaları Gurubu (BAG), ODTÜ-SAT içinde kurulan ilk araştırma alt grubudur (1987). Sualti Arkeolojisi ve Sac Batıklar, BAG’ın ilgi alanıdır. Grup çalışmalarına, yazılı kaynakların taranması ile başlar, yerel istihbarat ve araştırma dalışları ile sürdürür. Bu çalışmaların sonucunda elde edilen bilgiler ve görsel veriler, raporlar halinde ulusal ve uluslararası kuruluşlara aktarılır.

BAG’ın en önemli amacı, Türkiye karasulari ve iç sularında, sualtı kültür mirasını tespit etmek, korumak, belgelemek, ilgili kişi ve kuruluşlara raporlar halinde sunmak ve varolan ancak bilinmeyen batıkların Türkiye envanterine girmesini sağlamaktır.

BAG, topluluk üyelerine her yil düzenli olarak kurslar, seminerler, toplantılar düzenleyerek, teorik alanda da bilgilenmelerini sağlamaktadır. Türkiye’de pek çok sualtı araştırmasında ve çalışmasında görev almış BAG dalıcıları, çevre bilinci ve bilimsel duyarlılıkla etkinliklerini sürdürmektedir. Kendi yaptığı özgün çalışma ve araştırmalarının yanında, Sualtı Arkeolojisi konusunda çalışan ulusal ve uluslararasi kişi ve kuruluşlara da dalış ve teknik destek sağlamaktadır.

BAG, şimdiye kadar ana başlıkları ile:

  • Sinop Sualtı Yüzey Araştırması
  • Çeşme Osmanlı-Rus Savaşı Batıkları Sualtı Yüzey Araştırması
  • Seferihisar Myonessos Antik Kenti civarında Arkeolojik Keşif Dalışları
  • Van Gölü Arkeolojik Keşif Dalışları
  • Babakale, Tekirdağ, Marmara Adası, Datça-Burgaz da yapılan Arkeolojik kazıların ve araştırmaların, Sualtı Yüzey Araştırmalarında destek çalışmaları
  • 1992’den beri devam eden Kilikya Kıyıları Sualtı Arkeolojik Yüzey Araştırmaları

gibi bilimsel çalışmaları ile Türk Sualtı Bilimine hizmet etmektedir.