Ekoloji Grubu

 

Ekoloji Grubu, çalışmalarına 1997 yılında başladı. Yeni kurulduğunda belirlenen amacı, sualtı canlılarını tanıtmak ve ekolojik tür ve bölge koruma programları oluşturmaktı. Verdiği seminerlerle sualtına daha biyolojik ve korumacı bir bakış açısı getiren Ekoloji Grubu, geçen zamanla beraber kazandığı yeni üyelerle korumacı yaklaşımını çesitli projelerle şekillendirmeye ve somutlaştırmaya başladı. 1999 yılında Sualtı Araştırmaları Derneği Ekoloji Grubu ile gerçekleşen birleşme sonucu çalışmalarına hız veren ODTÜ SAT-SAD EKOG’un şu anda sürmekte olan projeleri:

  • EKOG – Kaş – Arkeopark Projesi – Uluburun III ‘ün oluşturduğu Balık Faunası Değerlendirmesi
  • Balıkesir- Edremit Körefezi’ndeki Posidonia oceanica (Deniz Çayırı) yayılımını inecelemeye ve özelliklerini belirlemeye yönelik Posidonia oceanica Yayılımını İnceleme Projesi (POYİP) (2004-2005)
  • Alaçatı-Mersin Körfezi Balık Üretim Çiftliği Bölgesindeki Posidonia oceanica Çayırlarının Durumunun incelenmesi (2006)

ODTÜ-SAT’ın “Sualtından fotograflar ve anılardan başka birşey almamak ve sualtına kabarcıklardan başka birşey bırakmamak” felsefesini benimseyerek sularımızdaki yaşamın korunması üzerine çalışmalarını sürdürmekte olan EKOG’un temel amacı, dünyayı birlikte paylaştığımız fakat sualtında olduğu için toplumun varlığından haberdar olmadığı canlı güzelliklerimizi halka da tanitmak ve koruma programlarıyla bu canlıları yanlış avlanma stratejileri ve kirlilik tehlikesinden korumaktır. Bunun yanısıra sularımızın ekolojik durumunu raporlar halinde sunarak deniz ekolojisi konusunda yapılan toplantılarda Türkiye’nin durumuna dair verileri ulaştırmak da EKOG’un amaçları arasındadır.