ODTÜ-SAT 241 Sualtı Arkeoloji Eğitimi

Merhaba değerli ODTÜ-SAT üyeleri;

10-11 Mart 2018 tarihlerinde Nautical Archaeology Society tarafından belirlenmiş, Introduction to Maritime Archaeology dersini tamamladık. İki bölümden oluşan dersin ilk gününde “Arkeoloji nedir?”, “Hangi alanlar araştırma yapmaya uygundur?”, “Tarihleme teknikleri ve araştırma metotları nelerdir?” konu başlıklarını teorik olarak işledik.

İkinci günde ise teorik olarak gördüğümüz ölçüm tekniklerini ve bunların dökümantasyonunu karada pratik olarak uyguladık. Bu konudaki bilgi ve deneyimlerini paylaşarak su altı arkeolojisi ile ilgilenmek isteyen bizlere yardımcı olan Güzden Varinlioğlu’na çok teşekkür ediyoruz.

Ülkemiz bulunduğu konum ve tarihsel birikimi açısından arkeoloji disiplini çerçevesinde gün ışığına çıkarılmayı bekleyen bir çok bilgiye ev sahipliği ediyor. Ayrıca denizlerimizde bulunan çok sayıda batık araştırılıp analiz edilmeyi bekliyor. Bizler de aldığımız bu eğitimler ışığında kendimizi geliştirerek bu alanda ODTÜ-SAT’ı başarılı bir şekilde temsil etmek için elimizden geleni yapıp, yalnızca teknik bilgimizle değil doğaya olan saygımızla güzel işlere imzalar atacağız.

Sevgilerimle.

Sıla Keskin 904