SAGAY Geri Dönüyor!

İnsanın varoluşundan beri temel ihtiyaçlarını sağlamak üzere kullandığı yöntem olan avcılık, artık doğayı, doğanın içinde; su altında tanımak, anlamak, anlatmak ve tanıtmak için düzenlenen bir görüntü avcılığı yarışması, en öz tanımıyla, su altında zamana karşı yarışılan ve doğaya zarar vermeyen bir foto-safari…

sagay-2018-poster-2x

SAGAY Nedir?

Sualtında Görüntü Avcılığı Yarışmasıdır.  Kısa adı SAGAY olan etkinliğin tarihçesi 1987 yılına dayanır. Ülkemizde bir Üniversite bünyesinde kurulan ilk su altı topluluğu olan ODTÜ-SAT o dönemlerde Türkiye’de su altına meraklı olan insanların çok büyük çoğunlukla zıpkınla balık avcılığına meraklı olduğunu fark etti. Ancak denizi sevmenin ve su altı ile ilgilenmenin mutlaka başka bir yolu olmalı idi. Canlıları su altı tüfekleri ile avlamak yerine su altı fotoğrafları ile görüntülerini avlamak fikrini oluşturduk. Bunu hemen bir görüntü avlama yarışması kavramına dönüştürdük ve 3 günlük yarışma programı haline getirdik.

SAGAY Türkiye’de ilk su altı fotoğrafı yarışmasıdır. Birçok usta su altı fotoğrafçısının katılarak bu etkinliğin ülkemizde yayılmasına vesile oldu. Ardından düzenlenen su altı fotoğraf yarışmalarına ilham oldu ve bu önemli etkinliğin yaygınlaşmasında etkin rol aldı.

SAGAY’ın amacı, içinde yaşadığı doğayı her gün biraz daha  tüketen insanoğlunu daha yapıcı alternatiflere yöneltmektir.

SAGAY, mavinin her tonunu boyayabilen ancak doğadaki maviyi tüketen, sık sık olanaksızlıklardan yakınan bizlere, bir seçenek sunuyor: Gelin birlikte üretelim, zıpkınla azaltmak yerine, fotoğraf ve filmle, çalmadan çoğaltalım. Doğanın üretkenliğine biz de dahil olalım…

7-8 Eylül’de Bodrum’da yapılması planlanan ODTÜ-SAT Sualtında Görüntü Avlama yarışması için detaylı bilgiye www.sagay.org sitemizden ulaşabilirsiniz.

İletişim için :
sat-yk@metu.edu.tr